Südame- ja veresoonkonna haigused

Südame- ja veresoonkonna haigused

Kardiovaskulaarsed haigused on seotud südame ja veresoontega. Need haigused on Euroopas üks peamisi haigestumuse põhjusi ja ühtlasi surmapõhjuste seas esikohal. Igal aastal on Euroopas 11 miljonit uut südame- ja veresoonkonnahaiguse juhtu. Kokku on Euroopas 49 miljonit südame- ja veresoonkonnahaigusega inimest1. 

Südame- ja veresoonkonnahaiguste peamised riskitegurid on suitsetamine, „halva“ kolesterooli suurenenud sisaldus ja alkoholitarbimine. Muud tegurid on südame- ja veresoonkonnahaigus perekonnaanamneesis, vähene liikumine, rasvumus ning diabeet.2 

Kodade virvendus 

Kodade virvendus on ebanormaalne südamerütm, millele on iseloomulik südamekodade kiire ja ebakorrapärane töö. Sümptomid võivad olla väsimus, pearinglus, õhupuudus ja südamepekslemine (oma südamelöökide tajumine). Mõned kodade virvendusega patsiendid võivad südame löögisageduse ja rütmi reguleerimiseks vajada ravimeid, näiteks beetablokaatoreid või rütmihäirete vastaseid ravimeid.3 

Perekondlik hüperkolesteroleemia

Perekondlik hüperkolesteroleemia on geneetiline häire, mis põhjustab väga kõrget kolesteroolisisaldust veres. Enamik südame- ja veresoonkonnahaigusi tekib ülal mainitud peamiste riskitegurite tõttu. Perekondlik hüperkolesteroleemia erineb teistest selle poolest, et on vigastest geenidest tingitud pärilik geneetiline haigus. Ühendkuningriigis on see häire ühel inimesel 250-st. Perekondliku hüperkolesteroleemia diagnoosimine võib olla raske ja haigust ei saa välja ravida. Ent on olemas ravimid, mis võivad aidata vähendada südame ja veresoontega seotud tüsistuste, näiteks insuldi või südameinfarkti saamise riski. Siin võib abi olla ravimitest, mida nimetatakse statiinideks. Neid kasutatakse lisaks tervislikule toitumisele ja kehakaalu hoidmisele ning rohkele liikumisele.

Näited muudest südame- ja veresoonkonnahaigustest

  • Südameinfarkt (südamerabandus) tekib siis, kui verevool südamelihasesse on takistatud. 
  • Südamepuudulikkus on see, kui süda ei suuda verd kehas korralikult ringi pumbata. 
  • Stenokardia (rinnaangiin) on südamelihase verevarustuse häire tõttu tekkiv valu rindkeres. 
  • Insult (ajurabandus) tekib siis, kui mõnes peaaju piirkonnas verevarustus katkeb. See võib põhjustada ajukahjustust ja lõppeda surmaga. 

1http://www.escardio.org/The-ESC/Press-Office/Fact-sheets/About-Cardiovascular-Disease-in-Europe
2http://www.world-heart-federation.org/resources/risk-factors/
3http://www.bhf.org.uk/heart-health/conditions/atrial-fibrillation
4http://www.bhf.org.uk/heart-health/conditions/familial-hypercholesterolaemia
X

Me kasutame küpsiseid oma veebilehe käigushoidmiseks, selle sisu optimeerimiseks, analüütilistel eesmärkidel ja sihtgrupi valimiseks. Kui te jätkate meie veebilehel klõpsamist, siis nõustute meie küpsiste kasutusega. Pange tähele, et teil on igal hetkel õigus nõusolek tagasi võtta. Kui soovite rohkem teada meie küpsiste kohta ja kuidas neid kustutada, siis tutvuge meie.  Küpsiste poliitika ja teabe privaatsuse poliitikaga.

OK